Anonim

1. Stemmer det, at de nu for de blå ”dimensioner” kan fratages deres rettigheder?

S. OLEINIKOV, SARATOV

Afsnit 3.1 i tillægget til de grundlæggende bestemmelser forbyder betjening af køretøjer, hvor "antal, type, farve, placering og drift af eksterne belysningsanordninger ikke stemmer overens med køretøjets design." Samtidig foreskriver GOST R 41.48–99 ("Ensartede bestemmelser vedrørende godkendelse af køretøjer med hensyn til installation af belysning og lyssignaler"), at farven på de forreste positionslamper skal være hvid. Ansvaret for at køre et køretøj på fronten, hvorpå der er installeret lette enheder, der ikke overholder de grundlæggende bestemmelser, er omhandlet i del 3 af artikel 12.5 i den russiske føderations administrative kode (som ændret ved føderal lov af 22. juli 2005 nr. 120-ФЗ). Nemlig: fratagelse af retten til at køre køretøjer i en periode på seks måneder til et år med konfiskation af de relevante lysindretninger.

2. Bilen var defekt, og inspektionen blev derfor ikke afsluttet på det fastsatte tidspunkt (i august). Vil de blive straffet for dette? Kan jeg vente til foråret, når jeg begynder at bruge maskinen igen?

G. BERNATOVICH, VOLGOGRAD

Uanset hvor længe du planlægger at gennemgå inspektion, er betjening af bilen, der starter i september, forbudt. At køre et køretøj, der ikke har bestået den statlige tekniske inspektion, medfører ansvar i henhold til artikel 12, stk. 1, i den russiske føderations kode for administrative lovovertrædelser - en advarsel eller en bøde på mindst et sekund minimumsløn. I dette tilfælde vil registreringsmærkerne blive fjernet, inden inspektionen er bestået (del 2 i artikel 27.13 i den administrative kode).

3. Hvilke funktionsfejl kan en bil evakuere til en parkeringsplads?

O. BOGULSKY, NOVOKUZNETSK

I overensstemmelse med artikel 27.13 i den russiske føderations kodeks for administrative lovovertrædelser tilbageholdes og parkeres et køretøj, hvis det betjenes med et bevidst defekt bremsesystem (med undtagelse af parkeringsbremsen), styring eller en koblingsanordning (som en del af et vogntog).

4. Fandt, at mine rettigheder er udløbet. Hvad sker der, hvis trafikpolitiet stopper?

M. KIBALNIK, KRASNODAR

I overensstemmelse med artikel 28 i den føderale lov "Om trafiksikkerhed" er udløbet af et kørekort en af ​​grundene til at opsige retten til at køre køretøjer. I overensstemmelse med del 1 i artikel 12.7 i kodeksen for administrative lovovertrædelser i Den Russiske Føderation er kørsel af et køretøj uden chauffør underlagt en administrativ bøde på syv til ti gange mindsteløn. Køretøjet i dette tilfælde er forsinket, indtil årsagen til tilbageholdelsen er elimineret (del 1 i artikel 27.13 i den administrative kode).

5. Tiden er inde til at ændre rettigheder. Hvor skal jeg hen, og hvad skal der til?

I. NOVOSELOV, KEMEROVO

I overensstemmelse med instruktionerne om tilrettelæggelse af arbejde med godkendelse af kvalifikationsprøver og udstedelse af kørekort i enheder i det statslige trafiksikkerhedsinspektorat i det russiske indenrigsministerium udskiftes et kørekort på det registrerede opholdssted eller opholdssted. Ud over førerkortet skal en ansøgning, pas eller andet identifikationsdokument, et dokument, der bekræfter registrering på bopæl eller opholdssted, en lægeattest og et dokument, der bekræfter betaling af et nyt kørekort, forelægges for trafikpolitiet. Hvis der er tvivl om ægtheden af ​​førerkortet eller de tilladte mærker, der er anbragt der, kan du have brug for et dokument, der bekræfter dets udstedelse: et førerkort (hvis udstedt tidligere), en bekræftelse af udstedelse af en licens af andre afdelinger i Statens Automobile Inspectorate, en midlertidig tilladelse, der angiver serien og nummeret på førerkortet eller et dokument, der er ved bestilling træning med information om det udstedte kørekort.

6. Trafikpolitinspektøren beslaglagde min inspektionsbillet for, at bilvinduerne er tonede. Jeg fjernede farven. Hvor skal man dreje for at returnere billetten?

A. SOVENKO, NOVOSIBIRSK

Efter at have beslaglagt din inspektionsbillet overskred en medarbejder i det statslige trafikinspektorat sin myndighed - en sådan foranstaltning er ikke fastsat i loven. Du kan appelere mod hans handlinger for tilbagelevering af kuponen til en højere embedsmand - lederen af ​​den relevante enhed i statens trafikinspektorat.

7. I Tatarstan kontrollerer trafikpolitinspektører undertiden styrespændet direkte på deres stillinger. Har de ret til at gøre det? I bekræftende fald, hvad er det maksimalt tilladte spil?

H. GUBAIDULIN, ALMETIEVSK

I overensstemmelse med manualen om teknisk tilsyn med statens trafiksikkerhedsinspektorat for det russiske indenrigsministerium overvåges kontrol af den tekniske tilstand af køretøjer, der er i brug i processen med trafikovervågning, ansatte i de tekniske tilsynsenheder i det statslige trafikinspektorat. Desuden bør en sådan kontrol udføres ved hjælp af tekniske diagnoseværktøjer. I overensstemmelse med GOST R 51709–2001 “Motorkøretøjer. Sikkerhedskrav til den tekniske tilstand og verifikationsmetoder »den samlede tilbageslag i styringen må ikke overstige de grænseværdier, der er angivet af fabrikanten af ​​køretøjet i driftsdokumentationen, eller, hvis det ikke er specificeret af fabrikanten, sådanne maksimalt tilladte værdier: biler og lastbiler baseret på deres enheder biler og busser - 10 grader, busser - 20 grader, lastbiler - 25 grader.

8. Er DPS-inspektøren lovligt forpligtet til at fjerne reklamen for salg af en bil fra glasset?

V. PRASOLOV, ULYANOVSK

Det hele afhænger af hvor annoncen blev placeret. Punkt 7.3 i tillægget til de grundlæggende bestemmelser forbyder anvendelse af køretøjer, der har ekstra genstande installeret eller belægninger, der begrænser synligheden fra førersædet. I overensstemmelse med GOST 28070–89 “Biler, lastbiler og busser. Synlighed fra førersædet. Generelle tekniske krav. Testmetoder "for de fleste biler og busser, forruden og sidevinduerne ind i synsfeltet fra førersædet. Hvis annoncen var på et af disse briller, er inspektørens anmodning gyldig.

9. Jeg købte en bil i Moskva, hvor den midlertidigt er registreret. Er det muligt at registrere en bil inden afslutningen af ​​den midlertidige registrering?

A. SHIRT, UKRAINE

I henhold til reglerne for registrering af motorkøretøjer og trailere for dem i trafikpolitiet i det russiske indenrigsministerium er køretøjer registreret for personer på det opholdssted, der er angivet i pas eller registreringsattester på ejerens bopæl. Uregistrerede køretøjer kan registreres på ejendommens bopæl i opholdsperioden under sådanne omstændigheder som at bo i Fjern nord og områder, der svarer til dem, lang forretningsrejse, militærtjeneste, undersøgelse.

10. Den bil, du lige har købt, havde en ulykke. Hvor længe, ​​og hvordan kan jeg registrere en maskine, hvis den er under reparation?

E. AKSENOV, VORONEZH

Til at begynde med skal motorkøretøjer og trailere i henhold til de grundlæggende bestemmelser være registreret hos Statens Automobile Inspectorate i gyldighedsperioden for transitregistreringsmærket eller 5 dage efter deres erhvervelse eller toldbehandling. I overensstemmelse med reglerne for registrering af motorkøretøjer og trailere for dem i trafikpolitiet i det russiske indenrigsministerium under tilstedeværelse af omstændigheder, der hindrer præsentationen af ​​køretøjer til trafikpolitienheden (i dit tilfælde, reparation), er det tilladt at forelægge en teknisk inspektionsrapport udstedt af trafikpolitiets afdelinger på køretøjets placering og certificeret af den vigtigste af statslige inspektører af trafiksikkerheden i de russiske føderations enheder, distrikter, byer, distrikter og distrikter i byer eller erstatte dem s, ledere af registrering enheder eller stats- teknisk inspektion station færdselspolitiet. Gyldigheden af ​​inspektionscertifikatet er 20 dage.

11. Han blev bøde for at stoppe ved overfarten, selvom han kun stoppede i nogle få sekunder for at skifte overførselssagen til Niva (dette kan kun gøres med en stationær bil). Har trafikpolitimanden ret?

A. MOROZOV, ST. PETERSBURG

Efter dit spørgsmål bestrider du ikke, at stop, dvs. "bevidst ophæng af køretøjet i op til 5 minutter" (punkt 1.2 i vejens regler), fandt sted ved jernbanekrydsningen. Det tilsvarende forbud er indeholdt i SDA's afsnit 12 ("Stop og parkering"), og under hensyntagen til den potentielle fare for en sådan overtrædelse indeholder artikel 12.19 i kodeks for administrative lovovertrædelser en undtagelse, i henhold til hvilken ansvar for at stoppe ved en jernbanekrydsning sker i henhold til del 1 i artikel 12.10 i kodeksen for administrative lovovertrædelser ("Overtrædelse af trafikregler gennem jernbanesporene ”). Derfor blev straffen pålagt retfærdigt.

12. Hvad vil der ske med mig, hvis jeg fik numrene i trafikpolitiet, men ikke har installeret dem endnu og begyndte at køre?